március 8, 2025

„Accelerate Action”,

Ma, március 8-án, a Nemzetközi Nőnap alkalmából ismét reflektorfénybe kerülnek a nők joga és helyzete. Az idei mottó, „Accelerate Action”, arra hívja fel a figyelmet, hogy ne várjunk tovább – itt az idő, hogy tényleg tegyünk valamit a nemek közötti egyenlőség érdekében! Bár már sokat haladtunk előre, még mindig hosszú út áll előttünk. Tudtad például, hogy a Világgazdasági Fórum szerint a teljes egyenlőség eléréséhez még több mint 130 évre van szükség? Ez elég elkeserítő, igaz? De van remény – és mi is sokat tehetünk érte.Hol tartanak ma a nők Magyarországon?

Nők a cégek vezetésében

Magyarországon még mindig kevés nő ül nagyvállalatok vezetői székében. Az EU nemrég hozott egy szabályt, amely szerint a tőzsdén jegyzett cégeknek 2026-ra el kell érniük, hogy a felügyelőbizottságukban legalább 40% nő legyen. Ez fontos lépés, de jelenleg még messze vagyunk ettől. Ha körülnézel, azt láthatod, hogy a legtöbb cégvezető férfi – és ez nem csak nálunk van így.

Nők az üzleti életben

Viszont van egy jó hír is: Magyarországon sok nő vállalkozik! Tudtad például, hogy a magyar startupok 26%-ának van női társalapítója, és 12%-ának női vezérigazgatója? Ez még az európai átlagot is meghaladja. Olyan inspiráló nőkről beszélhetünk, mint Jentetics Kinga (PublishDrive), Hejja Hajnalka (Super Izzy AI) vagy Molnár Dóra (This is Redy). Ők megmutatták, hogy igenis lehet sikeres vállalkozást építeni nőként is – és ezzel másokat is motiválnak.

Hogyan segíthetjük a nőket?

Támogassuk a női tulajdonú vállalkozásokat!

Egy egyszerű lépés: válaszd tudatosan azokat az üzleteket vagy szolgáltatásokat, amelyeket nők vezetnek! Például én rúdsportban mindig előnyben részesítem azokat a stúdiókat és márkákat, amelyeket nők alapítottak. Szeretem látni, hogy ezek az üzletek nemcsak fizikailag erősítik meg a nőket, hanem önbizalmat is adnak nekik.

Rugalmas munkahelyek

A cégek sokat tehetnek azért, hogy könnyebb legyen összeegyeztetni a munkát és családot: rugalmas munkaidővel, gyermekgondozási támogatással vagy akár otthoni munkavégzés lehetőségével.

Mentorprogramok

Fontos lenne több olyan mentorhálózatot létrehozni, ahol tapasztalt vezetők segítenek fiatalabb nőket. Egy jó mentor nemcsak tanácsot adhat, hanem támogatást is nyújthat – és segíthet abban, hogy láthatóbbá váljanak azok a nők, akik vezetővé akarnak válni.

Miért nehéz nőként vezetőnek vagy vállalkozónak lenni?

Lehet, hogy te is érezted már: nőként sokszor nehezebb érvényesülni. De miért van ez? Nézzük meg közelebbről!

Társadalmi elvárások és előítéletek

Már gyerekkorunktól kezdve azt tanuljuk, hogy a vezetés „férfias” dolog. Kevés olyan példaképet látunk magunk körül, aki nőként sikeres vezető vagy vállalkozó. Ezért sok nő kénytelen férfias viselkedési mintákat követni az üzleti életben – ami gyakran kényelmetlen vagy természetellenes érzést kelt.

Család vs. karrier – örök dilemma

A család és munka összeegyeztetése talán az egyik legnagyobb kihívás. Míg a cortex próbál megküzdeni a mindennapok ingerhalmazával, addig az agytörzsünk még mindig ott tart, hogy a barlang bejárata előtt vagy a kardfogú tigris vagy a medve vár ránk, mint eleségre és ahol a nők gondoskodnak a gyerekekről és otthonról. Ezért sok nő érzi azt, hogy választania kell: család vagy karrier? És ha az egyikre koncentrál, gyakran lelkiismeret-furdalást érez a másik miatt.

Strukturális akadályok

Sokszor egyszerűen kevesebb lehetőséget kapnak a nők: kevesebb pénzügyi támogatás áll rendelkezésre számukra, kevesebb mentor segíti őket, és nehezebben jutnak el magas pozíciókba. Ez nem csak személyes probléma – rendszerszintű akadályokról beszélünk.

Hogyan segíthetjük a nőket?

Támogassuk a női tulajdonú vállalkozásokat!

Egy egyszerű lépés: válaszd tudatosan azokat az üzleteket vagy szolgáltatásokat, amelyeket nők vezetnek! Például én rúdsportban mindig előnyben részesítem azokat a stúdiókat és márkákat, amelyeket nők alapítottak. Szeretem látni, hogy ezek az üzletek nemcsak fizikailag erősítik meg a nőket, hanem önbizalmat is adnak.

Rugalmas munkahelyek

A cégek sokat tehetnek azért, hogy könnyebb legyen összeegyeztetni a munkát és családot: rugalmas munkaidővel, gyermekgondozási támogatással vagy akár otthoni munkavégzés lehetőségével.

Mentorprogramok

Fontos lenne több olyan mentorhálózatot létrehozni, ahol tapasztalt vezetők segítenek fiatalabb nőket. Egy jó mentor nemcsak tanácsot adhat, hanem támogatást is nyújthat – és segíthet abban, hogy láthatóbbá váljanak azok a nők, akik vezetővé akarnak válni.

Együtt könnyebb!

Bár még messze vagyunk attól, hogy teljes legyen az egyenlőség – több mint 130 év –, minden apró lépés számít. A Nemzetközi Nőnap 2025 arra emlékeztet minket: „Accelerate Action”! Az előítéletek lebontása, a női vezetők támogatása és a tudatos választások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy közelebb kerüljünk egy igazságosabb világhoz.

Jómagam is megtapasztaltam a fentieket, vezetőként és igazgatósági tagként. Pontosan tudom, milyen nehéz lehet nőként helytállni a munka és a család között, miközben megfelelünk a társadalmi elvárásoknak. Ezért váltam a kiegyensúlyozott vezetés nagykövetévé: hiszek abban, hogy lehetséges megtalálni az egyensúlyt és harmóniát az élet minden területén. Segítem a női vezetőket abban, hogy felismerjék: „you can have it all” – nem kell választaniuk a karrier és a család között, hanem megvalósíthatják mindkettőt.

Ha érdekel, hogyan érheted el ezt az egyensúlyt, és szeretnél többet tudni róla, keress bátran! További információért látogass el a weboldalamra: www.kaszashelga.hu. Együtt tényleg könnyebb – és gyorsabb is!

Az idei mottó, „Accelerate Action”, arra hívja fel a figyelmet, hogy ne várjunk tovább – itt az idő, hogy tényleg tegyünk valamit a nemek közötti egyenlőség érdekében! Bár már sokat haladtunk előre, még mindig hosszú út áll előttünk.
A weboldalt az Advanityc Design Studio készítette.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram